Skip to content

Dyra Norge och billiga Sverige

Hur dyrt är det att bo i Norge?

Frågan i sig säger att man på förhand har en bild av att det är dyrt att bo i Norge. När jag var i Sverige passade jag därför på att förbereda min ovetenskapliga undersökning.

Konceptet är enkelt. Jag har fotat några matvaror i Sverige och lika många motsvarigheter i Norge. I detta inlägg ska vi jämföra priserna. Roligt va?

Urvalet är gjort utifrån matvaror som ofta syns på det gemensamma köket. Inga extrapriser och så få ”butikens-egna-märkesvaror” som möjligt. Allt för att få en så rättvis bild som möjligt.

Jag gick till min lokala ICA-affär eftersom de äger ca halva marknaden i Sverige. I Norge gick jag till Kiwi. Sedan gick jag till Rema 1000 och kompletterade med foton på varor som inte fanns i Kiwibutiken. Det kan vara så att Kiwi bättre motsvarar Willys i Sverige, men isåfall får det vara så.

Jag har skrivit priserna i norska respektive svenska kronor. Längst ner har jag däremot gjort en tabell där jag räknat om det norska priset till svenska kronor. Om du har kort om tid kan du hoppa ner dit redan nu!

Grandiosa  37,50 SEK/ 40,80 NOK

En riktig bibelskoleklassiker. Behöver jag säga mer? Även om pizzorna inte är av samma sort är vikten densamma vilket gör dem jämförbara

Choklad:

Vänner, detta är helt normala priser. Fint att vara svensk och veta att man kan få dubbelt så mycket choklad för pengarna.

Morot: 17,90 SEK/ 24,90 NOK

Eftersom det bara är 750 g i den norska förpackningen är det verkliga kilopriset 33, 20 NOK. Men om du är ekonomisk kan du köpa first price för 17,90 NOK. Det motsvarar Ica Basic. Då kommer du ner på svenska nivåer.

Mjölk:

Ytterligare en orimligt dyr produkt.

Tacokrydda:

Hej Norge, äntligen en produkt som är billig. Tacos är bästa maten när man är många runt bordet och det är man ibland på bibelskolan. Orkar inte jämföra priset på alla 173839 ingredienser som igår. Men tacokrydda är obligatorisk så då jämför vi det.

Pepsi Maxx

Ljudet av läskburkar som öppnas är ett välbekant ljud på skolan. Garanterar att minst hälften är Pepsi maxx. Äntligen kan jag som svensk förstå varför alla bunkrar läsk när de åker till Sverige. Vår ekonomi ska vara tacksam för att Norge har sockerskatt.

Havregryn

Jag har aldrig testat det själv, men vissa äter havregryn med mjölk och socker till kvällsmat. Utan att koka det först. Billigt och bra.Om det är gott vet jag inte. Förpackningarna på bilden är olika stora men kilopriset är 14,63 SEK respektive 14,90 NOK.

Liten applåd till dig som tagit dig hela vägen hit. Nu är det dags för slutresultatet. Vi har inte långt kvar.

Not: En norsk krona motsvarar idag ca 1.08 svenska kronor.

Produkt Svenskt pris (SEK) Norskt pris (NOK) Norskt pris (SEK)
Grandiosa 37,50 40,80 44,064
Choklad 18,50 39,90 43,092
Morot (kg) 17,90 33,20 35,856
Mjölk 9,90 17,30 18,684
Tacos 9,95 6,80 7,344
Pepsi Maxx 6,95 19,40 20,952
Havregryn (kg) 14,63 14,90 16,092
Totalt 115,33 172,3 186,084

 

186,084/115,33=1,61

1,61-1,00=0,61=61%

Det är ca 60 procent dyrare att köpa mat i Norge enligt min undersökning. Nej men det känns ju trevligt. Då har vi inte ens lagt på kortavgiften än. Skönt att jag åker till Indonesien snart så jag kan kompensera ut det.

Jag förstår om det är mycket känslor, inforamtion och siffror på en och samma gång. Vi summerar upp det.

-Allt med socker är dubbelt, trippelt så dyrt i Norge. Åk till Sverige.

-Basvaror är relativt likvärdiga. Fortsatt billigare i Sverige men det beror på att den norska kronan är starkare.n

-Mejerivaror är hopplöst.

-Grönsaker är också ganska dyrt.

-Men tacokrydda kan man använda hur mycket man vill.

 

Det var allt för idag. Inser nu att detta börjar likna en informell labbrapport och det är lite skrämmande. Jag har sabbatsår. För övrigt ska jag idag njuta av mitt billiga, svenska godis och vara glad över att jag är svensk.

 

Be First to Comment

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *